понеділок, 11 травня 2015 р.

Хресна дорога Івана Гнатюка

                   Література рідного краю
                (для учнів 10 класу)
                      Я йшов і йду по обраній путі, 
                              Живу лиш Україною - й без страху
                              Зустріну смерть, розп'ятий на хресті.
                                                                      Іван Гнатюк
    Іван Гнатюк був даний Україні як продовження Шевченкового слова, продовжувач незламного українського духу. Його любов до України така ж глибока й свята, як і любов Тараса Шевченка. У сучасній літературі доведеться ще пошукати поета, чия творчість так би відповідала його біографії, а біографія так би перекликалася з його творами. Усі поезії єднає щира, несамовита, фанатична любов до України, до народу, вірність Шевченковим засадам визволення. Іван Гнатюк - людина героїчного чину і героїчної думки.
  Зі  села Дзвиняча Збаразького району Тернопільської області почалася хресна дорога відомого поета . Сувора доля забрала у нього молодість і вготувала каторжні табори.
Гірких хвилин у житті  було значно більше, ніж щасливих. Коли йому йшов п’ятнадцятий рік, батька забрали на  війну, звідки той уже не повернувся. Батько загинув в останній день війни і похований у братській могилі в центрі Берліна. Іван у сім’ї замінив тата. Він жав, косив і собі, і чужим людям. У його душі жили гени прадіда-бунтаря, який палив маєтки панів і двічі засилався в Сибір, де й загинув безіменно. Іван Гнатюк у душі теж був бунтарем. За підпільну діяльність в ОУН (він був зв’язківцем Почаївського проводу) в 1948 році був заарештований і засуджений військовим трибуналом на двадцять п’ять років каторжних робіт. Після численних допитів, тортур і знущань заслання відбував на Колимі, на уранових рудниках.Від непосильної праці та нелюдських умов Іван Гнатюк важко захворів, і його "списали", звільнили й дозволили самому шукати своє могильне місце. Але він вижив. Під час лікування познайомився з каторжанкою Галиною зі Львівщини. Згодом вони одружилися, переїхали на її батьківщину - у Борислав.
   Літературні здібності І. Гнатюка проявилися ще в юнацькі роки.Спочатку писав „під Шевченка”. Від першого вірша, датованого далеким 1949 роком, до першої збірки „Поговіння” минуло шістнадцять років. І навіть каторжний режим не відбив у поета жаги до літературної творчості. Він і на засланні вхитрявся писати, переховувати і відправляти вірші на волю.
   Після першої збірки „Поговіння” побачили світ „Калина”, „Повнява”, „Жага”, „Життя”, „Чорнозем”, „Хресна дорога”... У 1996-у вийшла книга спогадів „Стежки-дороги”, яка заслужено привела письменника до  визнання. Він присвятив її пам’яті тих, хто боровся, мучився і помирав за незалежну Україну.
Відомо, що І. Гнатюк кілька разів відмовлявся від нагород, премій, якими його хотіла приручити колишня влада. Від Шевченківської премії (2000 р.) не відмовився, сказавши: „Шевченко для мене – земний Бог. Відмовитись від премії його імені означало б відмовитись від самого Шевченка”. Іван Гнатюк був також удостоєний літературної премії імені Маркіяна Шашкевича.
  Творчий доробок письменника складає понад 15 книжок віршів та поем і два томи спогадів. Своєрідним підсумком цього стала книга вибраного „Хресна дорога”, що побачила світ у 2004 році.
  Проживаючи в Бориславі Львівської області, І. Гнатюк час від часу приїжджав на Тернопільщину. Він зустрічався зі студентами педуніверситету імені В. Гнатюка, з учнями навчальних закладів Кременця, творчою інтелігенцією. А 5 травня 2005-го Івана Федоровича Гнатюка не стало...
 Про життєвий подвиг цієї людини свідчать такі слова: „Вимучений у сталінських концтаборах, відпущений на волю смертельно хворим, аби помер у дорозі, мордований увесь вік нажитими в неволі  хворобами, постійно підозрюваний у радянські часи, він – на подив друзям і недругам – усе ж залишився живий, щоб донести нам правду про пережите, щоб змалювати у слові свою страдницьку стежку й хресну дорогу всієї України” (Л. Воловець).

2 коментарі:

  1. СПОВІДЬ
    Як не жилось мені — не заздрив я нікому,
    Я тільки ним живу і житиму незмінно,—
    Воно мені — як хрест, але я весь у ньому —
    В твоєму імені святому,
    Україно.
    ІВАН ГНАТЮК – ЛЮДИНА, ПОЕТ, ПАТРІОТ. Не кожен з його сучасників-поетів може написати таку «Сповідь».Одного разу тільки довелось бачити Івана Гнатюка в Дрогобичі. Невисокий на зріст, але скільки величі в цій постаті. Він гідно пройшов свою «хресну дорогу», пройшов без «зерна неправди за собою».
    Дякую, Іванко, за статтю. Мені вже не потрібно літературного чи історичного календаря: я постійно "заглядаю" у Твою "Палітру", щоб не пропустити якоїсь визначної дати.
    Бажаю Тобі, Іванко, безхмарних творчих обріїв і творчого натхнення...

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Постать Івана Гнатюка заслуговує на те, щоби його поезії вивчалися не лише на уроках літератури рідного краю.Бо його жертовна любов до України - яскравий приклад для нинішніх та майбутніх поколінь. Мені ж поталанило у квітні 2005 року( а в травні І. Гнатюка не стало) слухати з уст М. Шалати лекцію про автора унікального, неповторного життя, в якому було все: і злети, і тортури, і любов, і натхнення, і поразки та перемоги. Саме тоді придбала останню збірку поета "Хресна дорога", яка з друку вийшла у 2004 році, за рік до смерті. Одразу перечитала всі його вірші. А вони - такі ж, як і сам автор: різкі та безкомпромісні. Його пристрасне слово картає лицемірів, фарисеїв, манкуртів і заброд. Це слово особливо актуальне у нашу добу - період невпинного руйнування Української держави, тому що приклад його життя та творчості повертають нам ідеали жертовності, подвигу в ім'я Вітчизни. У хаосі обставин, подій, ідеологій, якими хворіє сьогодення, голос І. Гнатюка необхідний для встановлення духовних вартостей нашого народу.
      Мені надзвичайно приємно, що Ви, п. Ігорю, відгукнулись на допис про СПРАВЖНЮ ЛЮДИНУ, ПАТРІОТА, ПОЕТА. Спасибі.

      Видалити

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...