вівторок, 22 вересня 2015 р.

Болять ті "мовні покручі"...

  Який справжній українець не бажає бачити свою націю духовно здоровою?! Ми дуже часто говоримо про забруднене довкілля. Та погодьмось: наша мова в гіршому стані. Пам'ятаймо: з якого джерела питимемо, такими й будемо - здоровими людьми чи нікчемними манкуртами-мутантами. 
  Сьогодні різні ЗМІ рясніють неграмотним слововживанням. Мовні покручі нерідкість і у творах молодих авторів та й, зрештою, не тільки молодих. У досвідчених, на жаль, цього "добра" також  вистачає. А у рекламах та різноманітних оголошеннях - і поготів. Що вже й казати про мовлення наших депутатів! То чому ми змушені це терпіти?
   Пропоную вашій увазі добірку замальовок із "Етюдів про мову" П. Федотюка. Спробуйте з'ясувати причини мовних помилок.
1. Чуєш не тільки від коментарів, а й від освічених людей : " Моя улюблена дружина". Подумати б, у нього гарем. Адже "улюблений" - це один з багатьох: улюблений фільм, спортивний клуб, колір...Коли ж про єдину живу істоту, то тут доречним буде слово "коханий"(любий): кохана дружина, коханий чоловік, люба матуся....
2. Журналіст і видавець розмовляють у радіопередачі про наболіле: скалічену мову видань, навалу помилок на їхніх сторінках. Мимоволі переймаєшся тим запалом. І раптом:
- А як ви відноситесь до...
- Приймаємо участь у....
І все, далі можна не слухати. І так зрозуміло, звідки беруться ті помилки.
3. Начитаєшся програм, наслухаєшся по телебаченню "музпарадів самих, самих" і ніяк не позбудешся відчуття: є мова УКРАЇНСЬКА, а є МОВБИ-УКРАЇНСЬКА - тих-таки програм того-таки телебачення!
4. І ось така чудасія: "суд відмовив у збудженні(замість у порушенні) справи" - з ласки несумлінних мовців дістала і юристів еротика!
5.А ось як неправильно підібраний відповідник  до російського "беспокоить" перетворює банальний діалог на анекдот:
Телефонують чоловікові:
- Це вас хвилює Зоя Пилипівна.
- Ви зовсім не хвилюєте мене...
6. Погляд зупиняється на невправно заримованих рядках:
Шановні  оболонці!
Пийте на здоров'я
Джерельну й лучисту
Воду цілющу та чисту!
Гм-гм: чисту, але "лучисту"? Ситуацію, мабуть, не врятувало б і українське "променисту". Адже з людської пам'яті  не йде чорнобильське "опромінення" ...
   А як вам таке: Ігор трощить половецькі шоломи разом зі своїми воїнами(з учнівського твору).  Шановні жителі нашого села і просто люди!(із виступу голови сільради).Кіоск не працює. На больничному(із оголошення)...
   Дорогі читачі, це всього-на-всього тільки певні  штрихи  цієї болючої теми. Таких прикладів є безліч. Дбаймо все-таки про красу і силу рідного УКРАЇНСЬКОГО слова! Уникаймо помилок, адже вони дуже дорого нам коштують, а часом залишаються непоправними.

неділя, 20 вересня 2015 р.

Все упованіє моє на Тебе, Мати, возлагаю...

21 вересня - Різдво Пресвятої Богородиці                       
      Ось і знову ступила на наш поріг золотосяйна осінь.  Тихі, мрійливі, зажурені стоять ці осінні дні. Земля переливається всіма відтінками барв, а над нею -синє, чисте, бездонне небо. Здається, ніби прийшла Прекрасна Діва Марія і  розкинула над нами свій небесно-синій омофор-покров, щоб захистити нас, змусити замислитись над цінностями життя. І  увібрала ця осінь усю красу, непорочність, усе щастя і горе Тієї, що віддала Сина Свого на поталу людям . Тієї, що стояла біля Його хреста, а серце Її вмивалося кров'ю. Тієї, яка, незважаючи на все заподіяне  людьми лихо, стала їх найпершою захисницею. Тією, до кого ми звертаємось у своїх молитвах:
                                                     Діво Пресвятая, Матір матерів,
                                                    пригорни до серця всіх своїх синів.
                                                    Освіти їх душі світлом золотим,
                                                    виповни любов'ю неспокійний дім,
                                                    научи, як землю вберегти від зла
                                                    розумом, діянням і крилом тепла.
                                                   Зоре-зорянице, сонце доброти,
                                                   землю України щастям освіти!


понеділок, 7 вересня 2015 р.

Важливі зміни

Програма ЗНО-2016 з української мови та літератури(зі змінами)                                                                             Детальніше

вівторок, 1 вересня 2015 р.

А вересень кличе до школи...

  Промайнуло тепле та радісне літечко...І знову  ранок першого вересневого дня повниться мелодійними звуками шкільного дзвоника. Вулиці розквітають від дитячого щебету, юнацьких посмішок та чарівної хуртовини осінніх айстр. Ностальгічні погляди дорослих, душевний щем, смуток і радість –усе переплелося разом. Це наш край, наша держава зустрічають День знань - справжнє всенародне свято мудрості, доброти і людяності.
  Усі шляхи цього дня ведуть до школи. Розпочинається новий навчальний рік, який завжди означає відкриття незвіданої, осяйної і часто нелегкої дороги – дороги до знань, до нових звершень.
   Бажаю усім школярам, студентам на цьому шляху підкорити нові вершини, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. А педагогам - невичерпної енергії, сили духу та творчого натхнення.
Зі святом, дорога шкільна родино!




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...