"РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ": МИКОЛА ЗЕРОВ
(до 125-ліття з дня народження)
Перекладач, учений, критик і поет,
(до 125-ліття з дня народження)
Перекладач, учений, критик і поет,
Закоханий в Елладу і поетів Риму,
Плекав класичний ритм і срібнодзвонну риму.
Великий ерудит, природжений естет,
Прихильник строгих форм різьбив дзвінкий сонет.
Перекладав поетів світових перлини,
Нещадно розбивав противників доктрини,
І кожен рік міцнів його високий лет…
В часи сваволі дикої, пітьми і зла,
Коли засліплені безглуздий культ кували,
В неволі дальній, де німа холодна мла,
Миколи Зерова не стало.
О. Теліга
У цьому сонеті влучно описане життя Миколи Зерова, якого заслужено називають гордістю української літератури.Широченна ерудиція в античній, західноєвропейській, українській і російській літературах, ґрунтовні знання з історії, тонкі естетичні відчуття, глибокий аналіз і розуміння літературних явищ, строгий критичний розум, феноменальна пам’ять, вільне володіння стародавніми й новими мовами (близько 20), блискучий ораторський талант, тонко вигострене слово — ось багатющий арсенал, яким володів Микола Зеров, який допомагав йому виходити переможцем із різних літературних дискусій. У цьому була його нездоланна сила. У цьому було і його нещастя.
Неокласична естетична позиція М. Зерова, як і його побратимів (М. Рильського, М. Драй-Хмари, О. Бургардта, П. Филиповича), полягала в необхідності засвоєння найвищих літературних здобутків людства як передумови справжнього розквіту мистецтв, розуміння значення уроків класики у зростанні художника слова. Така позиція у 20–30-ті роки ХХ ст. була актуальна, адже в той час українську літературу заполонили твори-агітки, твори-плакати на злобу дня. Письменник писав власну історію душі, протиставляючи її сірості, провінційності. Він уважав українську словесність невід’ємною складовою європейської культури.
Як науковець і літературознавець, він турбувався й уболівав за майбутнє української культури. Брав активну участь у літературній дискусії 1925–1928 рр., ставши на бік М. Хвильового та інших членів ВАПЛІТЕ. Виступав проти зведення штучної завіси між українською й західною культурами. Дбаючи про майбутнє українського письменства, поет закликав звертатися до джерел, вивчати досвід минулих поколінь, здійснювати новітні пошуки в письменстві. Йому було чуже неуцтво й пристосуванство в літературі, виступав за творче змагання. Уважається, що з цього все й почалося: неокласики, руйначі усталених традицій, формалісти, а значить — вороги народу. Звідси — неприязнь, підозра, неприйняття і, нарешті, репресії. Майже 10 років (до арешту) Микола Зеров жив у «підвішеному» стані — зацькований і зневажений. Та вірив, що кривда відступить. Не відступила…
На Соловках у нелюдських жахливих умовах письменник намагався хоч якось зберегти свій внутрішній світ — останнє, що в нього залишилося. Але безжальна тоталітарна машина не залишала йому шансів на життя.
Микола Костянтинович Зеров, володіючи пам’яттю тисячоліть, прагнув служити ідеалові гармонії в суспільстві. Але митець мусив трагічно загинути, бо жив у часи, коли такі особистості вважались небезпечними для суспільства.
Його реабілітовано посмертно. Творча спадщина Миколи Зерова повноправно входить у фонд культурних цінностей українського народу, якому він і присвятив усе своє коротке життя.
Так, Микола Зеров - геніальна людина... А рядки його поезій розповідають нам про те, чим жив поет, про що мріяв, над чим замислювався, у що вірив, чого прагнув... ЕЛЕГІЯ
ВідповістиВидалитиЧорніє лід біля трамвайних колій,
Синіє в темних вулицях весна;
Мого юнацтва радість осяйна
Встає назустріч нинішній недолі.
"Це справді ти? В якій суворій школі
Так без жалю розвіялась вона,
Твоя веселість буйно голосна?
Які смутять тебе нудьга і болі
А згадуєш, яке тоді було
Повітря? Небо? Гусяче крило,
Здається, з нього пил і бруд змітало.
Як лід дзвенів, як споро танув сніг,
І як того, що звалося "замало",
Тепер би й сам ти витримать не зміг!"
Тяжка доля привела М. Зерова на Голгофу сталінських катувань. Але минають десятиліття, і його ясна, чітка думка дедалі потужніше входить у культурне життя народу, його ім'я стало символом справжнього національного відродження. Бо погляди М.Зерова на літературу та суспільне життя є актуальними та близькими для нас .Він завжди прагнув знайти своє «я», своє розуміння трагічної громадянської війни. Для його обдарованої особистості основне - це краса, яка повинна врятувати людей від братовбивчих катаклізмів, що прокотилися кривавими стежками по Україні.
ВидалитиСаме краса, розуміння, відданість державі в творчій спадщині М. Зерова є визначальними.
Дякую Вам, Ліліє, за те, що не залишились осторонь цієї теми.
Микола Зеров – один з «грона п’ятірного» . Неокласики своєю натхненною працею боролися проти просвітянства, кон’юктурщини, «червоної халтури», за високу культуру письменства. Вони нікому нічого не накидали, а тільки прагнули зберегти право на власний моральний та естетичний кодекс. Моральним авторитетом , лідером неокласиків був Микола Зеров. Його поетичним творам притаманна висока культура художнього мислення, інтелектуальна напруга, тонкий естетичний смак. На початку 30-х років їх, неокласиків, звинуватили у ворожості до більшовицької влади. Усі мали поплатитися життям. Але Бургардт (Юрій Клен) встиг виїхати до Німеччини, а Максим Рильський «покаявся» після першого допиту, потім написав дуже багато на догоду владі, зокрема «Пісню про Сталіна», і цим врятував собі життя. Але після розвінчання культу Сталіна вибухнув свіжою поезією( так зване «третє цвітіння»). А Зерову, Филиповичу і Драй-Хмарі нічого «не світило», крім Соловків і Колими, де вони і загинули. Миколу Зерова 3 листопада 1937 року застрелив капітан держбезпеки Міхаїл Матвєєв , який має найбільший список знищених українців (урочище Сандармох).
ВідповістиВидалитиТак, саме за те, що неокласики відмежовувалися від пролетарської культури, прагнули наслідувати мистецтво минулих епох, віддавали перевагу історико-культурній та морально-психологічній проблематиці, впроваджували у своїй творчості форми та методи грецького й римського мистецтв, були і знищені.Бо все це представники влади трактували як невизнання радянської дійсності.
ВидалитиСпасибі Вам за активність та майстерність ведення діалогів.
Я Тобі, Іванко, дякую за активність, за актуальні дописи, за майстерні коментарі, за компліменти щодо моєї "майстерності". Завжди з нетерпінням чекаю на Твої свіжі цікаві статті. Натхнення Тобі і весняного настрою. Пиши.. Пиши... Пиши... Дякую!
ВидалитиЩиро дякую за "весняний настрій" та добрі слова.
Видалити